Máma a drogy... informace, kontakty, praktické rady
HOME > Pro rodiče - uživatele > Jsem těhotná a beru

JSEM TĚHOTNÁ A BERU DROGY...

Těhotenství vás asi dost zaskočilo, nevíte, jak se rozhodnout, co je správně, bojíte se, co bude dál. Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které budete muset udělat. Je dobré to s někým, komu věříte, dobře a důkladně probrat a promyslet. Ale každé rozhodnutí, i to, jestli si dítě necháte nebo ne, bude mít dopad hlavně na vás, jako ženu i matku. A tak rozhodnout se budete muset hlavně vy sama.

 

Pokud chcete plod donosit a porodit dítě v co nejlepším stavu, měla byste začít přemýšlet o tom, že už nejste jen vy, ale že ve vás roste nový život, který s vámi bude sdílet všechno....od drog, přes jídlo a bude dokonce vnímat i vaše nálady...

 

Přestat s drogami hned, jak zjistíte, že jste těhotná, by bylo úplně nejlepší, ale pokud berete dlouhodobě, mohlo by to být i nebezpečné - abstinenční syndrom v těhotenství by mohl plod ohrozit až tak, že by mohlo dojít k potratu. Začít náhle abstinovat v závěru těhotenství by mohlo vést až k předčasnému porodu... proto je nejbezpečnější snižovat v době od 3. - 6. měsíce. Vždycky je dobré to předem probrat s odborníkem.

 

A vyměnit drogy za alkohol určitě není dobrý nápad. Alkohol v těhotenství ohrožuje plod v jeho vývoji a může být hodně rizikový.

Co tedy dělat, pokud jste se rozhodla miminko donosit?

 • Dbejte více na výživu, dostatek tekutin - myslete na to, že plod se vyvíjí a ke svému správnému a zdravému vývoji potřebuje dostatek všech živin a vaše zdraví.
 • Neodkládejte návštěvu gynekologa (kontakt na lékaře vám mohou poskytnout v terénu, nebo v kontaktním centru).
 • Dbejte na zásady bezpečného sexu a dodržujte hygienu (ta je zvlášť v těhotenství důležitá).
 • Pokuste se alespoň nezvyšovat obvyklé dávky, na které jste zvyklá.
 • Neexperimentujte s množstvím ani s novými drogami.
 • Pokud drogy užíváte nitrožilně, dbejte na zásady správné a bezpečné aplikace.
 • Pokud budete chtít dávky pomalu snižovat, svěřte se do rukou odborníkům (pomoc a kontakty ti poskytnou terénní pracovníci nebo v KC).
 • Dejte si do pořádku doklady - občanský průkaz, kartičku pojišťovny - budete je potřebovat
 • Pokud nejste, zaregistrujte se na úřadu práce.
 • Pokud si přejete, aby dítě nosilo příjmení otce, za kterého nejste vdaná, bude potřeba navštívit společně s ním matriku a mít s sebou rodné listy, aby se vystavil doklad pro porodnici - pokud tak neučiníte, dítě po porodu dostane automaticky vaše příjmení.
 • Myslete na to, že bydlení, které se zdá nyní v pohodě, může být (a pravděpodobně bude) pro dítě naprosto nevhodné.
 • Přemýšlejte o své finanční situaci, z čeho zajistíte výbavu na miminko apod. - to vše bude zajímat sociální pracovnici, se kterou se setkáte nejpozději při pobytu v porodnici.


Přemýšlejte zda, to vše zvládnete a nebojte se říct si o pomoc - nebojte se a mluvte o tom s pracovníky kontaktního centra a podobných služeb a neodkládejte návštěvu gynekologa.

 

Brát drogy a být těhotná (někdy dokonce plánovaně!) prostě úplně v pořádku a normální není - buďme upřímné a přiznejme si to, ale donosit a v pořádku porodit zdravé miminko přesto všechno možné je! Pomoci k tomu mohou i rady popsané v textu výše.

 

Možná se divíte, že text je psaný výhradně o vás, a otci dítěte se nevěnuje. Ale bývají i výjimky!!! Naše zkušenosti jsou, že otec dítěte bývá častěji tím, kdo zpočátku často odmítá pomoc zvenčí - on je ten, který často říká: „ My to zvládneme sami, nikoho nepotřebujeme ". On bývá ten, který nemá potřebu cokoliv změnit, protože on ten jiný stav nemůže vnímat tak jako vy... je pochopitelné, že pokoušet se o abstinenci vedle někoho takového je nesmírně těžké. On je často ten jediný člověk, kterého máte a život bez něj si nedovedete představit. Ale snažit se vyřešit anebo aspoň zmírnit užívání drog během bezpečného období v těhotenství je to nejlepší, co pro dítě můžete udělat.

SANANIM z. ú.
Ovčí Hájek 2549/64A, 158 00 Praha 13
IČ: 00 49 60 90
Tel: 284 822 872; 284 825 817
Fax: 266 315 306
Pro zaměstnance
Nadace České spořitelny Metrostav Tondach Sudop
Praha 1 Hlavní město Praha Ministerstvo práce a sociálních věcí Ministerstvo zdravotnictví

© 2007 Sananim, z. ú. Všechna práva vyhrazena | Developed by Honeypot.cz


Creative Commons License
Uvedené dílo (dílo) podléhá licenciCreative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česko