BERU DROGY A MÁM DÍTĚ...
Co se může stát?
• Kdokoliv z tvého okolí (i anonymně) tě může nahlásit na OSPODu (sociálce) s tím, že má podezření, že o dítě není dobře postaráno a že je v nebezpečí.
• Sociální pracovnice nahlášení prověří (je to její povinnost), přijde se podívat, jak to u vás doma funguje, jaké osoby se v domácnosti pohybují, v jakých podmínkách dítě vyrůstá, kdo se o něj stará.
• Pokud OSPOD dospěje k tomu, že podmínky pro výchovu dítěte jsou nevyhovující a řádná výchova, péče o dítě a jeho bezpečí jsou vážně ohroženy, může OSPOD podat návrh k soudu na vydání předběžného opatření (PO), což je úkon, kterým se svěří dítě do vhodného prostředí (ústavní zařízení, pěstounská péče na přechodnou dobu, péče osoby blízké...). Soud rozhoduje velmi rychle, buď do 7 dnů, nebo, v případě velké naléhavosti, do 24 hodin.
• To, jestli a kdy bude dítě svěřeno zpět do tvé péče, záleží hodně na tobě, jak se ti bude dařit plnit podmínky stanovené soudem a OSPODem, jak budeš s OSPODem spolupracovat. Prostě jde o to projevit vůli věci měnit a začít na té změně opravdu pracovat. Pak je možné podat žádost o zrušení předběžného opatření (nebo ústavní výchovy, pěstounské péče apod.) a doložit, co vše se změnilo a že jsi schopná/ý se o své dítě řádně postarat.
• Jedním z doporučení, které si OSPOD a soud může klást, je například kontakt s odborným zařízením nebo nástup do léčby. S tím ti rádi pomůžeme!
• Můžeš nás ale vyhledat i v případě, že s kroky OSPODu a soudu nesouhlasíš a chceš se proti tomu bránit.
Veškeré informace, které se od tebe dozvíme, u nás také zůstanou. Jsme zdravotnické zařízení a máme proto ze zákona povinnost mlčenlivosti; OSPOD po nás může informace týkající se tvé léčby nebo spolupráce s námi vyžadovat jenom v momentě, kdy má u dítěte podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání, anebo v případě, že k tomu dáš sama /sám písemný souhlas.
• I když se ti může to všechno zdát zbytečné nebo přehnané, všechno se děje na ochranu dítěte. Pokud bereš drogy nebo piješ alkohol, můžeš se dostat do stavu, kdy nejsi plně soustředěn/a na dítě a jeho potřeby a bezpečí. Mysli na to dřív, než si dáš.