KOLIK STOJÍ DÍTĚ?
Často se ptáte, kolik vlastně budete potřebovat financí, až se dítě narodí. Zkusili jsme vám odpovědět...
Rozlišujeme dvě situace:
1. dítě máte ve vlastní péči
2. o dítě pečuje někdo jiný
Před narozením potomka je potřeba si pořídit několik nezbytných věcí. Vše se dá pořídit poměrně levně, v různých bazarech, na internetu (sbazar.cz, mimibazar.cz, modrykonik.cz apod.) nebo od kamarádky. Vašemu miminku bude jedno, jestli má na sobě značkovou novou věc nebo ne. Navíc ze všeho rychle vyroste.
Základní náklady
Postýlka (do cca 1000 Kč i s matrací, peřinkami, povlečením)
Vanička (v řádu stokorun)
Kočárek (cca 1000 Kč)
Fusak, zavinovačky, oblečení (cca 1500 - 2000 Kč)
Hygiena (pleny, dětský prostředek na praní, vlhčené ubrousky, dudlíky, 2 flaštičky - do začátku cca 1500 Kč, následně cca 1000 Kč měsíčně)
Umělé mléko (nejlevnější variantou je kojení, pokud ale z jakéhokoliv důvodu kojit nejde, vyjde umělá výživa přibližně po narození na 1000,- Kč měsíčně, u staršího dítěte výrazně víc)
Léky - záleží na nemocnosti dítěte, ale určitě je dobré mít doma základní lékárničku (sirup na srážení teploty, dezinfekci, líh na čištění pupíku, sterilní polštářky, náplasti, určitě teploměr - cca 800 Kč), základní očkování u pediatra je zdarma, dá se přikoupit řada nadstandartních očkování, vždy je dobré se poradit s pediatrem, zda by očkování doporučil a zeptat se na cenu! U řady léků jsou doplatky, tak je dobré mít pro případ nemoci finanční rezervu.
Další náklady
S růstem dítěte se náklady mění. Pokud budete dítě dávat do státních jeslí (od 1 roku), je potřeba počítat s tím, že se platí „jesličkovné" (v řádu tisícikorun, cca 3000,- Kč měsíc) a stravné (cca 40,- Kč den). Soukromé jesličky jsou velmi drahé, náklady se šplhají až k 7000 - 10000 Kč měsíc. Státní školka (od 3 let) je o hodně levnější variantou, školkovné je v řádu stokorun (kolem 500 - 800,- Kč /měsíc) a stravné se pohybuje kolem 30 - 40,- Kč/ den. Pokud pobíráte dávky hmotné nouze, je také možné požádat ředitelství MŠ o odpuštění školkovného a úřad práce o úhradu stravného pro dítě.
Jaké dávky můžete pobírat od státu, když jste s dítětem doma
Porodné
Spousta z vás dosáhne po porodu na výplatu porodného (dávky vyplácená úřadem práce, oddělením státní sociální podpory). Dávka je určená rodinám nebo samoživitelům, kteří měli před porodem nízký příjem, určitě si po porodu o porodné na Úřadu práce požádejte! Vyplácí se na 1. narozené dítě (13.000,- Kč) a druhé narozené dítě (10.000,- Kč).
Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek
TO, JAKÉ PENÍZE VÁM BUDOU VYPLÁCENY, ZÁLEŽÍ NA TOM, ZDA JSTE PŘED PORODEM PRACOVALA NEBO NE...
• PRACOVALA JSEM PŘED PORODEM LEGÁLNĚ NA SMLOUVU
Pokud jste před porodem pracovala, pravděpodobně Vám nástupem na mateřskou dovolenou bude vyplácena peněžitá pomoc v mateřství´=PPM (řeší Okresní správa sociálního zabezpečení). To, zda vám peněžitá pomoc v mateřství náleží nebo ne, vám poradí na Správě sociálního zabezpečení. Ta také peněžitou pomoc v mateřství vyplácí.
Pokud vám tedy nárok na PPM vznikne, budete jí pobírat 28 týdnů (od nástupu na mateřskou). PPM se vypočítává z hrubého příjmu v posledních 12 měsících. Po uplynutí 28 týdnů budete pobírat rodičovský příspěvek, jehož výši si můžete zvolit (do 2 až 4 let věku dítěte). Čím kratší doba, tím vyšší příjem. Je třeba počítat s tím, že pokud zvolíte pouze dvouletou variantu, co bude s dítětem! - jesliček je málo, soukromé školky jsou drahé! Od tří let můžete dát dítě do mateřské školky.
• PŘED PORODEM JSEM DELŠÍ DOBU NEPRACOVALA (byla jsem například vedena na úřadu práce)
V případě, že jste před porodem nepracovala, vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nevzniká (tedy pokud jste si dobrovolně neplatila nemocenské pojištění) a hned po porodu vám bude vám vyplácen rodičovský příspěvek (vyplácí ho Úřad práce, oddělení státní sociální podpory). Délku pobírání rodičovského příspěvku si v tomto případě nemůžete volit!, bude vám vyplácen v té nejdelší variantě (tzn. do 4 let věku dítěte). Do 9 měsíců věku dítěte to bude 7600,- Kč, poté do jeho 4 let 3800,- Kč. Po poklesu rodičovského příspěvku je dobré žádat o dávky hmotné nouze, protože částka 3800,- Kč není ani částkou životního minima pro dospělého a vyživované dítě (poradí vám na úřadu práce!).
Na rodičovské dovolené si můžete přivydělávat - do 2 let věku dítěte je tam ale omezení, že dítě může být umístěno do zařízení, jako jsou jesle nebo školka, pouze na 46 hodin měsíčně. Nad dva roky dítěte již toto omezení není.
Pokud dítě nemáte v péči
Pokud má vaše dítě v péči někdo z rodiny, stále vám trvá vyživovací povinnost! To znamená, že soud vám vyměří výživné, které hradíte tomu, kdo se o vaše dítě stará.
Pokud máte dítě v pěstounské péči, ať už je pěstounem někdo, koho znáte nebo profesionální pěstoun, stále rodiči, tedy vám, trvá vyživovací povinnost! To znamená, že soud vám také vyměří výživné, které ale v tomto případě hradíte státu (Úřadu práce).
Pokud máte dítě v ústavní výchově (nebo na předběžném opatření) v nějakém ústavním zařízení (kojeneckém ústavu, dětském domově aj.), je to tak, že rodiče mají povinnost platit poplatek za pobyt dítěte (obvykle do 1 roku věku 45,-/den, do 3 let 50,-/den, nad 3 roky 55,-/den). Další výživné bývá někdy stanoveno soudem, soud pak většinou přihlíží k finančním možnostem rodičů.
Pokud jsou děti ve ZDVOP (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc), jsou platby následující: 1280,- Kč za měsíc. Pokud je otec uveden v rodném listu, je tato částka rozdělena mezi oba rodiče rovným dílem.
Jak se vypočítává výše výživného
Rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů, a také podle věku dítěte (obvykle 11 až 25% z platu).
V případě, že rodič nemá (ne z vlastní viny), možnost ani schopnost plnit svoji vyživovací povinnost k dítěti, vyživovací povinnost soud nemusí stanovit. Soud bude zjišťovat vaší situaci, majetkové poměry a na základě toho následně rozhodne.
POZOR - kvůli neplacení výživného může být podáno trestní oznámení a můžete být trestně stíhaná! Pokud nemáte na úhradu soudem stanoveného výživného, je potřeba okamžitě žádat soud o snížení vyměřeného výživného a odůvodnit, z jakého důvodu neplatíte a navrhnout takovou částku, kterou platit zvládnete!